174854-2020 - ResultatSverige-Varberg: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsultmäklare
Referensnummer: KS 2019/0445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende
IT-konsultmäklare.
Beskrivning
Varbergs kommuns behov av konsulter inom digital utveckling ökar och med det också behovet av att snabbare komma i kontakt med marknaden. Kommunen utvecklas i ett högt tempo och vill bli flexiblare i sitt arbete och kunna förenkla vid utförande av mindre insatser. I utvecklingsarbetet har kommunen behov av olika kompetenser och upphandlar därför en konsultmäklare med ett stort och brett kontaktnät som med kort varsel kan få fram efterfrågad kompetens, även mer sällsynt sådan.
Leveranser ska ske i nära samspel med kommunens IT-avdelning och dess processer varför stor vikt läggs vid förmågan till samspel och samarbete. Det är även av stor vikt att anbudsgivaren har förståelse för kommunen krav och utmaningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska tillhandahålla konsulter inom nedanstående kompetensområden:
Kompetensområde 1 ­ Användbarhet
Kompetensområde 2 ­ Arkitektur
Kompetensområde 3 ­ Säkerhet
Kompetensområde 4 ­ Ledning och Styrning
Kompetensområde 5 ­ Verksamhetsutveckling och krav
Kompetensområde 6 ­ Utveckling och förvaltning
Kompetensområde 7 ­ Test och testledning
Kompetensområde 8 ­ Drift och infrastruktur inklusive telefoni
Kompetensområde 9 – Support
Beskrivning och detaljerad information om kompetensområdena med tillhörande exempelroller inom respektive område framgår nedan under 1.2.7 Kompetensområden.
Observera att detta avtal exkluderar konsulter som ingår vid köp av IT-­system och redan pågående uppdrag.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2020-04-30
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.