17486-2019 - ResultatSverige-Angered: Natriumhydroxid
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natriumhydroxid
Referensnummer: 18/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24311520 Natriumhydroxid
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av Natriumhydroxid 32 % i bulk för beredning av dricksvatten. Natriumhydroxid används för pH-justering och alkalinisering i beredning av dricksvatten på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk.
Ramavtalet omfattar löpande leverans av natriumhydroxid för beredning av dricksvatten, och mängden natriumhydroxid beräknas till:
Alelyckans vattenverk: ca 1400 ton/år
Lackarebäcks vattenverk: ca 1400 ton/år
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen