174886-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och fastighetsunderhåll
Referensnummer: FN 2022/00074-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75123000 Fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla ett funktionskontrakt på all typ av tillsyn och skötsel med ingående avhjälpande underhåll enligt ”objektbeskrivningen” fördelat enligt olika ”objektkategorier”, ersätts enligt ”ersättning tjänstebeskrivningen” gällande fast eller rörligt.
Den här fördelningen gäller alltid oavsett vad Västerås stads olika verksamheter/hyresgästers har för andra uppgörelse med beställaren/staden kring lokalernas användning. Västerås stads gränsdragningslista mot våra kunder/verksamheter/hyresgästers styr ej vad som ingår eller ej mot er som leverantör.
Allt ska ingå i leveransen från leverantören till beställaren Västerås stad enligt denna upphandling. Beställaren har behov av att via professionell leverantör bedriva tillsyn och skötsel av del av Teknik- och fastighetsförvaltningens förvaltningsobjekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 23 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Driftområde 1 Västerås Skola/Förskola.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuellt för denna upphandling är ca 1 010 000 m² var av fast ersättning ca 550 000 m², rörligt ca 460 000 m² Leveransen omfattar:
• drift (tillsyn, skötsel) av byggnader och installationer samt viss skötsel av utrustning på tomtmark, dock ej markskötsel
• Akut och avhjälpande underhåll
• Beredskap dygnet runt
• Vissa administrativa arbetsuppgifter
Driftområde 2 Västerås Lokaler
Del nr: 2
Driftområde 3 Västerås Särskilt boende
Del nr: 3