17490-2018 - ResultatSverige-Trelleborg: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gertrudsgården
Referensnummer: SEN 2017/184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser tillbyggnad med fyra stycken avdelningar fördelat på två plan till en befintlig förskola som idag rymmer fem stycken avdelningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45213210 Kylutrymmen, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen