Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror - Hushållsmaskiner
Referensnummer: 2018-27608
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39700000 Hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av vitvaror - hushållsmaskiner samt utförande av tjänst (montering och installation). Upphandlingen omfattar även service och reparation av produkterna.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av vitvaror - hushållsmaskiner samt utförande av tjänst (montering och installation). Upphandlingen omfattar även service och reparation av produkterna. Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov av vitvaror - hushållsmaskiner under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39711100 Kylskåp och frysar, 39711300 Elektrotermiska apparater, 39711360 Ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner
II.2.4.