Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visby lasarett: Uppförande av modulbyggnad
Referensnummer: TN 2021/3012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland ska på lov för tillfällig åtgärd uppföra modulbyggnad vid Visby Lasarett. Denna upphandling avser totalentreprenad gällande utredning, projektering och uppförande av modulbyggnad i fyra plan om ca 2500 kvm BTA.
I lokalerna ska inrymmas sjukvårdsverksamhet i form av patientmottagningar, jour-rum (övernattning) samt administrativa lokaler.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen