See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Anläggningsarbeten
Beskrivning: Umeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal anläggningsarbeten i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118943:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45113000 Tomtarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar