175102-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Järnhandelsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för järnhandelsvaror, arbetskläder och byggmaterial
Referensnummer: 2018/1114/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316000 Järnhandelsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI upphandlar Ramavtal för anskaffning av järnhandelsvaror, arbetskläder och byggmaterial. Produktområden definieras som följande:
Järnhandelsvaror - fästdon, beslag, elvaror, handverktyg, handmaskiner, maskintillbehör m.m.
Arbetskläder - skyddsartiklar, skydds- och arbetskläder, skydds- och arbetsskor, stövlar m.m.
Byggmaterial - virke, skivmaterial, lister, montagedetaljer, takmaterial, dörrar, isolering, mark- och anläggningsartiklar m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419100 Virkesvaror, 18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44190000 Diverse byggmaterial, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI upphandlar Ramavtal för anskaffning av järnhandelsvaror, arbetskläder och byggmaterial.
SMHI definierar beskrivna produktområden enligt följande: