175138-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänsten Kurslärare för sjö- försäkringsrätt och maritim juridik och handelsrätt
Referensnummer: 2021/4555-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende utbildningsinsats i kurserna:
- 1NA63K - Sjö­ och försäkringsrätt – 135 timmar
- 1DU37D - Arbetsrätt och arbetsmiljö – enbart arbetsrättsdelen – 56 timmar
- 1SÄ64S - Grundläggande maritim juridik – 120 timmar
- 1SÄ53I – Sjöfartsekonomi - enbart arbetsrättsdelen – 30 timmar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen