Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitaliseringspartner
Referensnummer: FV 2021-000173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltaren med bolag är inne i en fas där digital transformation av bolaget är högt prioriterat. Vi har som målsättning att bli ett datadrivet bolag med obrutna informationsflöden och öppna systemgränssnitt. Förvaltaren med bolag kommer inte klara att navigera på egen hand i denna transformation. Vi ser därför att vi behöver ett partnerskap med ett erfaret bolag som kan guida oss rätt i arbetet med att realisera vår digitala strategi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72250000 System- och stödtjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förvaltaren är inne i en fas där digital transformation av bolaget är högt prioriterat. Vi har som målsättning att bli ett datadrivet bolag med obrutna informationsflöden och öppna systemgränssnitt. Förvaltaren kommer inte klara att navigera på egen hand i denna transformation. Vi ser därför att vi behöver ett partnerskap med ett erfaret bolag som kan guida oss rätt i arbetet med att realisera vår digitala strategi.