Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av bank- och finanskonsulter
Referensnummer: Dnr 2021-00731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66100000 Bank- och investeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken är i behov av att avropa bank- och finanskonsulter, och därför har vi upphandlat ett ramavtal med tre ramavtalsleverantörer. Behovet finns inom flera områden såsom projektledning, verksamhetsutveckling och verksamhetsnära frågor inom bland annat betalningsinfrastruktur och finansiella standarder. I uppdragen ingår att leda och samordna arbetet i olika implementeringsprojekt och förstudier inom betalningar och finansiell infrastruktur samt utföra fördjupade analyser inom området.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Riksbanken är i behov av att avropa bank- och finanskonsulter. Behovet finns inom flera områden såsom projektledning, verksamhetsutveckling och verksamhetsnära frågor inom bland annat betalningsinfrastruktur och finansiella standarder. I uppdragen ingår att leda och samordna arbetet i olika implementeringsprojekt och förstudier inom betalningar och finansiell infrastruktur samt utföra fördjupade analyser inom området.