Beslut har tagits av Åmåls kommun att avbryta upphandlingen.
Två anbud har inkommit. Efter utvärdering och tilldelning bestämdes att ett tillbakadragande av tilldelningen skulle göras då en felaktig komplettering av SKA-krav hade gjorts.
En omutvärdering gjordes och anbudsgivare med felaktig komplettering av SKA-krav diskvalificerades. Det kvarvarande anbudet är högt över budgeterat anslag för särskoleskjuts.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster, 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avsåg behovet av särskoleskjutsar med taxi och specialfordon inom hela Åmåls kommun.
Upphandlingen avbryts.