175188-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Elektroniskt säkerhetslås
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal låssystem och nycklar
Referensnummer: IN-IN20-0001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av lås, låssystem av elektronisk- och mekanisk låsning och nycklar till. Region Sörmland inbjuder till anbudsgivning gällande upphandling avseende lås, låstjänster, låssystem både mekaniska och elektromekaniska samt tillbehör och reservdelar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Region Sörmland använder sig idag av lås och låssystem av modell Assa, Vanderbilt och iLOQ. Region Sörmland är uppdelat i tre (3) olika driftområden där Fastighetsservice förvaltar och ansvarar för fastigheter och byggprocesser samt effektivisering av energianvändning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44522200 Nycklar, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal av lås, låssystem av elektronisk- och mekanisk låsning och nycklar till Region Sörmlands ägda och hyrda lokaler. För hyrda lokaler kan ansvaret för fysisk säkerhet vara delat mellan fastighetsägaren och Region Sörmland. Aktuell upphandling Region Sörmland inbjuder till anbudsgivning gällande upphandling avseende lås, låstjänster, låssystem både mekaniska och elektromekaniska samt tillbehör och reservdelar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Region Sörmland använder sig idag av lås och låssystem av modell Assa, Vanderbilt och iLOQ. Inom Region Sörmland pågår stora ny-, om- och tillbyggnader av regionens sjukhus, de låssystem som ingår i dessa ingår inte i denna upphandling. Region Sörmland är uppdelat i tre (3) olika driftområden där Fastighetsservice förvaltar och ansvarar för fastigheter och byggprocesser samt effektivisering av energianvändning. Fastighetsservice utför också drift och underhåll av byggnader och utrustningar, samt skötsel och underhåll av utemiljö, för att säkerställa optimal funktion och miljö. Driftområdena är följande: Fastighetsservice Norra (Eskilstuna med omnejd) Fastighetsservice Västra (Katrineholm med omnejd) Fastighetsservice Södra (Nyköping med omnejd) Anbud kan lämnas på en, två eller samtliga tre driftområden. Försäkring Leverantören ska ha och under hela avtalstiden vidmakthålla produkt- och allmän ansvarsförsäkring.