Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av regionbusstrafik i Jönköpings län
Referensnummer: RJL 2017/2879
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser regionbusstrafik i Jönköpings län samt stadstrafik i tätorterna Nässjö, Värnamo och Tranås. Trafiken omfattar drygt 5,5 miljoner resenärer och ca 150 dimensionerade bussar och ca 13 miljoner kilometer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen