See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sjukvårdsmaterial och Sårförband
Beskrivning: Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden: Anbudsområde 1: Sjukvårdsmaterial Anbudsområde 2: Sårförband (avtalsstart tidigast 2026-09-01) Upphandlingen syftar till att säkerställa kontinuerlig tillgång till nödvändigt sjukvårdsmateriel och sårförband för den kommunala hälso- och sjukvården. Produkterna ska användas inom kommunernas verksamheter såsom ex hemsjukvård, särskilda boenden och äldreomsorg, samt vid akuta behov inom kommunal vård och omsorg.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1: Sjukvårdsmaterial
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110339:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2: Sårförband
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110339:Lot:2