See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utveckling av Östra hamnen
Beskrivning: Lidköpings kommun, genom Sektor samhälle, har för avsikt att genomföra ny- och ombyggnadsarbeten avseende östra hamnen i Lidköping. Huvudsaklig brukare av hamnen är Vänerhamn som hyr anläggningen av Lidköpings kommun som äger anläggningen och är entreprenadens beställare. För detta är avsikten att upphandla en entreprenör som partner, där arbetet ska präglas av öppenhet och nära samverkan i såväl planering och projektering som utförande.
Intern identifierare: 2025-199
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45241300 Anläggningsarbeten för pir, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244100 Marina anläggningar, 45247100 Anläggningsarbete för farleder, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000