175354-2023 - ÄndringSverige-Sävsjö: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: 22/064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandling
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Mattransporter.
Upphandlingen omfattar transport av färdiglagad varm och kall mat från tillagningsköken till servicehus, förskolor och skolor enligt bilaga 1 - Turlista. Den färdiglagade maten levereras i huvudsak med transportvagnar och i viss mån med boxar och/eller backar. I uppdraget ingår även returtransporter.
Sävsjö kommun avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Planerad avtalsstart är 2023-07-01.