175502-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masspektometer
Referensnummer: Dnr SVA AVTAL 2021/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av en (1) masspektometer för veterinärmedicinska analyser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning, 38433000 Spektrometrar, 38433100 Masspektrometer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) avser med denna frivilliga förhandsinsyn meddela att SVA har som intention att genomföra en upphandling av ett (1) nytt instrument av typen masspektrometer genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kapitel LOU 17 § 2 st LOU (2016:1145). Genom ett sådant förfarande kan myndigheten komplettera den befintliga anläggningen och undvika upphandling av en spektrometer som skulle vara tekniskt oförenlig med de övriga systemen. SVA avser teckna avtal med Waters Sverige AB för utrustningen.