175507-2023 - ÄndringSverige-Norrtälje: Ekonomiska informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: KS 2022-1645
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ekonomisystem med funktioner enligt nedan för Norrtälje kommun och, i dagsläget, två koncernbolag.
Ekonomisystemet ska vara en standardsystemlösning som finns tillgänglig på den svenska marknaden, inte ett systemutvecklingsprojekt där ett nytt system ska utvecklas. Systemet kommer att driftas i egen regi.