175508-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem - förhandsbesked, bygglov, teknisk prövning, strandskydd och tillsyn
Referensnummer: UH-2018-314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter (ombud) bjuder tillsammans med Norrköpings kommun (UM) in till att lämna anbud i upphandling av ett kontrakt avseende leverans av ett ärendehanteringssystem med tillhörande tjänster. Ärendehanteringssystemet ska vara ett stöd i kommunens arbete med förhandsbesked, bygglov, teknisk prövning, strandskydd och tillsyn.
Sedan 2010 använder enheten bygglov, inom Norrköpings kommun, ärendehanteringssystemet ByggR med e-tjänstportalen Mittbygge. Bygglovsenheten eftersträvar att bli mer digitala och anpassade till dagens samhälle. Vi ser oss därför om efter ett verksamhetssystem som kan göra oss mer effektiva och som hjälper oss styra och följa upp våra processer. För oss innebär det stöd och rättssäkerhet i ärendehandläggningen, ökad digitalisering samt ett användarvänligt och säkert stöd vid tillsyn och besök ute på plats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen