175530-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fordon för avfall – Tre-facks lågbyggd baklastande sopbil med okomprimerat sidofack
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTre-facks lågbyggd baklastande sopbil med okomprimerat sidofack
BeskrivningUpphandlingen omfattar leverans av en styck komplett fabriksny Tre-facks lågbyggd baklastande sopbil med okomprimerat sidofack till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet. Sopbilen kommer att användas till största del för att hämta sopor i centrala Falun vilket resulterar i väldigt många stopp och i och urstigningar. Det är många trånga gränder i centrum därför får inte passagerardörren bredda utåt. För chaufförernas bästa arbetsmiljö ska insteget till hytten vara så lågt som möjligt. Bilen ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Bilen beräknas köras 3000 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle (ska även kunna drivas med diesel)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34144510 Fordon för avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97459:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144511 Sopbilar