175568-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI "Bostadshus med trästomme"
Referensnummer: 2020- 6887
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Marknadsundersökning gällande byggföretag och byggkonsulter som har erfarenhet av bostäder med trästomme.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bostäder med trästomme, marknadsundersökning