175608-2017 - ResultatSverige-Västerås: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Iordningställande av lokalytor samt skadedjursbekämpning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
1.1 Orientering om upphandlingen:
Västerås stad har behov av att iordningställa bostadsytor och lokalytor samt tillhörande biytor (ex. förråd, garage m.m.) till brukbart/beboeligt skick efter avflytt eller under pågående hyresförhållande. Ytorna kan vara i behov av sanering, skadedjursbekämpning m.m. Behovet kan variera från vanlig flyttstädning till grovsanering.
Uppdragsvolymen bedöms till 1 500 000 SEK per år utan garantier på volym för ramavtalet. Beställaren har ensamrätt att avgöra omfattning och tidpunkt för avropsförfrågan.
Omstrukturering av verksamhet och andra politiska beslut kan komma att påverka inköpsvolymen under avtalstiden.
1.2 Geografiskt område:
Upphandlingen avser leveranser inom Västerås kommun.
1.3 Kontraktstyp:
Ramavtal.
1.4 Upphandlande enhet:
Upphandlings- och inköpscenter genomför denna upphandling på uppdrag av Västerås stad, Fastighetskontoret, som är en organisation inom staden. Fastighetskontoret har det samlade ägaransvaret för Västerås stads fastigheter. Det innebär bland annat att ansvara för köp och försäljning av all fast egendom, styra stadens samlade lokalutnyttjande, vara huvudman för stadens exploateringsverksamhet, ansvara för bostadsförsörjningsplanering, genomföra stadens mark- och bostadspolitik, ansvara för tomträttsförvaltningen, förvalta bebyggda och obebyggda fastigheter. Fastighetskontorets uppdrag ska utföras klimatsmart vad gäller kvalitet, effektivitet och miljö.
1.5 Bilagor:
Förfrågningsunderlaget omfattar följande bilagor:
A-prislista, daterad 15.12.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 90920000 Sanering av anläggningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.