175630-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Messingen
Referensnummer: KSTFU/2021:45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att täcka Upplands Väsbys behov av lokalvård i Messingen.
Denna upphandling hanteras som reserverat kontrakt (4:e kap, 18§ LOU), vilket betyder att anbudsgivare som avser att lämna anbud
I denna upphandling är ett företag vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen