175639-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – (6601) Underlagsrapport om det nordiska intermodala godstransportsystemet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel(6601) Underlagsrapport om det nordiska intermodala godstransportsystemet
BeskrivningTrafikverket leder ett uppdrag finansierat av nordiska ministerrådet där vi ska ta fram en rapport om intermodala transporter i Norden som ska innehålla: - nuläget för intermodala transporter med volymer, huvudsakliga korridorer, vad som skiljer inom Norden och marknadsförutsättningar - befintliga och aviserade styrmedel och regleringar som påverkar - Utmaningar och möjligheter med ökat användande - pris/kostnadsjämförelser, nationella och gemensamma för Norden - Hur intermodala transportlösningar presterar i aspekter såsom transporttid, punktlighet, miljöprestanda och upphandling/organisation - Framtida potential avseende teknikutveckling, volymutveckling, och nordiskt samarbete
Intern identifierareKOM-419516
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare(6601) Underlagsrapport om det nordiska intermodala godstransportsystemet