175642-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Roterande instrument och tandvårdsutrustning 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRoterande instrument och tandvårdsutrustning 2025
BeskrivningUpphandlingen omfattar roterande instrument och tandvårdsutrustning. Vilka produkter som omfattas av upphandlingen framgår av bilaga 2 Priser. Beställaren kommer att anta en leverantör per produkt, med undantag för produkter som utgör ett avtalsområde (anbudsområde) där Beställaren kommer anta en leverantör för respektive avtalsområde:
Intern identifierareFTV 2503-0170
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33136000 Roterande instrument och slipinstrument, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000