Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningssjuksköterskor till hemsjukvården
Referensnummer: HN 2020/00417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun och Hemvårdsförvaltningen söker nu ramavtal med bemanningsbolag för sjuksköterskor till hemsjukvården. Ramavtalet kommer gälla framöver med fokus på sommaren 2021 då behovet är som störst. Uppskattat behov är 25 sjuksköterskor under semesterperioden (juni-aug) och ytterligare behov kan förekomma, särskilt under pandemin. Ersättningen är fast och timpriset ligger på 710 SEK/tim. Vårdförbundets villkor gäller vid ob.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen