175665-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster för vissa funktionshindrade elevers resor (Rh-resor)
Referensnummer: 2019-5103-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser resor för elever vid riksgymnasierna för svårt rörelsehindrade ungdomar (Rh).
Bland de studiestöd som CSN administrerar finns det så kallade Rg-bidraget. Detta regleras av en förordning där elevernas resande är reglerat. Bidraget lämnas bland annat för kost, logi och hemresor till elever vid riksgymnasierna för döva (RGD) och hörselskadade (RGH) samt till elever vid riksgymnasierna för svårt rörelsehindrade ungdomar (Rh). RGD och RGH finns i Örebro, medan Rh-gymnasierna finns i Umeå, Stockholm, Göteborg och Kristianstad. Eleverna vid dessa gymnasier kommer från hela landet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen