17574-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterilteknikcentral Danderyds sjukhus.
Referensnummer: LS 2015-1345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar anskaffning av Sterilteknikcentral för Danderyds sjukhus.
Den sterilteknikcentral som ska anskaffas omfattas av flera produktionslinjer som i sin tur består av flera medicintekniska system.
Följande kommer att anskaffas och består i huvudsak följande delar:
1) Vattenreningsanläggning (VRA).
2) Anläggning för Centraldistribution av kemikalier (CDS).
3) Grovdisklinje (GDL).
4) Diskdesinfektorlinje A, B och C (DLA, DLB, DLC) med anslutning till T-DOC på nivå 4.
5) System för automatisk i- och urlastning av Diskdesinfektorlinje A (ILA, ULA).
6) Automatisk insatsretur för Diskdesinfektorlinje A (IRD).
7) Autoklavlinje A och B (ALA, ALB)med anslutning till T-dok på nivå 4.
8) System för automatisk i- och urlastning av Autoklavlinje A (IAA, UAA).
9) Relevanta insatser och hjälpmedel.
10) Option på sterilförråd med relevanta hjälpmedel.
Serviceåtagande ingår också i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191110 Autoklaver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen