Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anropsstyrd trafik 2020
Referensnummer: 2019/00091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporttjänster som benämns som anropsstyrd trafik, bl a innefattande färdtjänst, sjukresor och öppen närtrafik samt ett antal turer i kollektivtrafiken som är anropsstyrda.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen