175837-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsulttjänst för naturvärdesinventeringar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänst för naturvärdesinventeringar
BeskrivningUppdraget omfattar huvudsakligen konsulttjänster för naturvärdesinventeringar (NVI) avseende biologisk mångfald enligt Standard SS 199000:2023 Naturvärdesinventering avseende biologisk mångfald (NVI). Om en reviderad standard för naturvärdesinventeringar kommer ska denna användas. Borås Stad har ansvar för det lokala naturvårdsarbetet, både inom den fysiska planeringen och för genomförande av konkreta åtgärder.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001