175850-2023 - ResultatSverige-Umeå: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättnings- och språkgranskningstjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-1427-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet upphandlar ramavtal för översättnings- och språkgranskningstjänster.
Upphandlingen omfattar översättning från svenska till engelska samt språkgranskning av texter skrivna på engelska.
Upphandlingen är uppdelade i åtta (8) delområden inom anbudsområdet översättning och sex (6) delområden inom anbudsområdet språkgranskning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det beräknade avtalsvärdet för anbudsområdet översättning är sex (6) miljoner SEK. Det beräknade avtalsvärdet inom anbudsområdet språkgranskning är sexton (16) miljoner SEK.