175894-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering – Nybyggnation av hyresrätter på Donsö.
Referensnummer: 17/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
På Donsö i Göteborgs södra skärgård kommer Framtiden Byggutveckling att bygga 17 mindre friliggande hus med 40-50 hyreslägenheter. Efter färdigställande kommer området att överlämnas till Familjebostäder som skall äga och förvalta husen. Husen byggs i ett unikt havsnära läge på berget vid brofästet på Donsö.
I projektet ingår att bygga en lokalgata och en gc-väg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen