175976-2026 - Resultat
Sverige – Tjänster på elområdet – Strategisk energipartner 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStrategisk energipartner 2026
BeskrivningSkellefteå kommun avser att teckna avtal med en leverantör som kan agera strategisk partner i energifrågor. Uppdraget omfattar tre samverkande områden: elhandel med rådgivning och kostnadsprognoser, energitjänster såsom energikartläggningar och byggnadsklassificering, samt strategisk kompetens inom framtidsinriktad energiinfrastruktur – exempelvis solenergi och laddlösningar för elfordon. Målet är att skapa ett långsiktigt partnerskap som stödjer kommunens energiomställning och hållbarhetsarbete.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119372:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenTjänster inom energiområdet, solenergi och laddstolpar