2. Förfarande
Förfarande
Titel: Molnbaserat journalsystem till Elevhälsan
Beskrivning: Upphandlingen omfattar att Leverantören ska implementera och tillhandahålla ett molnbaserat journalsystem till elevhälsan. Tjänsten ska stödja säker och effektiv hantering av information med olika nivåer av sekretess, inklusive både professioner med stark sekretess, såsom elevhälsopersonal, och professioner med lägre sekretess, såsom administratörer, pedagoger och studie- och yrkesvägledare. Tjänsten ska möjliggöra dokumentation på individ-, grupp- och organisationsnivå, med separata journaler och akter för respektive profession och sekretessnivå, samt en gemensam digital barn-/elevakt för information som delas mellan professioner. Det ska också inkludera funktioner för utskrift, digital export, integration med andra system, och hantering av ärenden och möten på ett sätt som säkerställer spårbarhet, datasäkerhet och lagstadgad sekretess. Tjänsten ska stödja kommunikation med elever, vårdnadshavare och användare via webbportal, meddelandefunktioner, e-post, SMS och videomöten, samt funktioner för elektroniska samtycken och hälsoenkäter med säker autentisering. All funktionalitet ska uppfylla gällande lagar, förordningar och riktlinjer för hantering av journaler, personuppgifter och skyddad information, samt stödja långsiktig arkivering och integration med Beställarens system samt nationella databaser. Tjänsten ska vara flexibel, skalbar och anpassat för kontinuerlig uppdatering samt ha inbyggda hjälpfunktioner och stöd för användarna i arbetsprocesser.
Intern identifierare: BUN 2025/2567
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Molnbaserat journalsystem till Elevhälsan
Intern identifierare: Molnbaserat journalsystem till Elevhälsan