Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktningar
Referensnummer: 20/00118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenadbesiktningar (huvudbesiktningsman och biträdande besiktningsmän) inom främst ombyggnads-, tillbyggnads- och nybyggnationsprojekt. Sollentunahem AB kommer att, under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer, ingå ramavtal med tre leverantörer. Avsikten med upphandlingen är att täcka Sollentunahem AB:s, Sollentunafastigheter 2 AB:s och Sollentunafastigheter 3 AB:s behov av entreprenadbesiktningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen