176089-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-konsulter projektledning och agil teamcoachning
Referensnummer: 2019/2517/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI upphandlar ett ramavtal för IT-konsulter inom området projektledning och agil teamcoachning. SMHI avser att teckna ramavtal med minst två och maximalt fem leverantörer men förbehåller sig även rätten att teckna avtal med fler leverantörer.
Upphandlingen omfattar IT-resurskonsulter inom området projektledning och agil teamcoachning.
Uppdragen är ofta på lång basis men kan komma att variera, liksom uppdragens omfattning och komplexitet. Då SMHI har en anslagsfinansierad verksamhet kan ett ekonomiskt läge förändras tämligen omgående varför SMHIs behov av IT-resurskonsult kan uppkomma med kort varsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI arbetar för hela samhället - för allmänhet, myndigheter och företag där målet är att bidra till god samhällsplanering och ett uthålligt och säkert samhälle. SMHI har en komplex verksamhet som ofta rör sig i gränslandet mellan forskning och produktion. Med hjälp av superdatorer, beräkningsmodeller, statistik och forskning tar experter fram bland annat prognoser, beslutsunderlag, klimatscenarier och utredningar. SMHI är en statlig myndighet under Miljödepartementet med uppdraget att vara ett expertorgan inom meteorologi, hydrologi, oceanografi och klimatologi. Det innebär att SMHI förvaltar och utvecklar information om väder, vatten och klimat som ger samhällets funktioner, näringsliv och allmänhet kunskap och kvalificerat beslutsunderlag.
I och med SMHIs stora målgrupper och stora datamängder ställs högra krav på tillgänglighet och prestanda. SMHI har lång erfarenhet av agila arbetssätt i team men även i enskilda uppdrag.
Kostnaden för IT-konsulter inom olika roller uppgår till omkring 40 MSEK årligen för SMHI. För att täcka behovet inom de kompetensområden där SMHI har störst behov genomför SMHI en upphandling där syftet är att teckna ramavtal med minst två leverantörer med möjlighet att, genom förnyad konkurrensutsättning, avropa IT-resurskonsulter vid behov.
SMHI har tidigare avropat projektledare för olika typer av utredningar och genomförandeprojekt. SMHI har även avropat agila teamcoacher till våra agila team och ser att behov av konsulter inom de rollerna kan komma att uppstå.