176125-2024 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Avrop Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster - Arkitektstöd och processtöd till kommunens skissgrupp och samverkansgrupp för Luleå C och resecentrumområdet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvrop Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster - Arkitektstöd och processtöd till kommunens skissgrupp och samverkansgrupp för Luleå C och resecentrumområdet
BeskrivningDen här upphandlingen avser ett avrop från avtalsområdet: Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster, delområde arkitekt. Uppdraget omfattar arkitektstöd och processtöd till kommunens skissgrupp för resecentrumområdet. Området avgränsas av befintligt stationsområde Luleå C, stationspark, Östra Stranden, kvarteret Loet samt trafiksystemet från Lulsundsgatan i norr till Södra Utvecklingsområdet i söder. Influensområdet är betydligt större (lokalt, regionalt) och behöver ingå i analys av trafiksystemet. Uppdraget innefattar att bygga en process för dialog och skissarbete.
Intern identifierareKLF 2024/145
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAvrop Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster - Arkitektstöd och processtöd till kommunens skissgrupp och samverkansgrupp för Luleå C och resecentrumområdet