176140-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall – Tekniska konsulter inom vattenresurser och dricksvattenförsörjning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter inom vattenresurser och dricksvattenförsörjning
BeskrivningUpphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster kopplade till kommunal dricksvattenförsörjning i Falun och Borlänge. Uppdrag kommer att utföras inom beställarnas verksamhetsområden som omfattas av Falu kommun och Borlänge kommun. Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom områdena: FältarbeteUtredningar VattenberedningarOmfattningen av respektive område samt uppskattade volymer framgår av respektive områdesbeskrivning, se AUB.32. Anbud kan lämnas på valfritt antal anbudsområden. Beställarna har för avsikt att tilldela upp till två (2) Konsulter (Leverantörer) per anbudsområde. Separata avtal per anbudsområde kommer att upprättas efter upphandlingens slut.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFältarbete
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelUtredningar
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelVattenberedningar
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107001:Lot:3