176199-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Projektering trafikanläggningar, VA mm - Konsulter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektering trafikanläggningar, VA mm - Konsulter
Beskrivning: Upphandlingen avser tjänster såsom utredning och projektering m. m. inom följande konsulttjänstkategorier: Trafik Konstruktion broar, hamnanläggningar VA-utredningar Miljötekniska sedimentundersökningar i vattenmiljö Besiktning markanläggningsentreprenader
Intern identifierare: IU23-76
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322300 Konstruktion av broar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1) Förfrågningsunderlag - Generell del projektering - Trafikanläggningar, VA mm - Konsulter"
Beskrivning: Ange vilka delar i upphandlingen som avses besvaras. Denna del är obligatorisk.
Intern identifierare: IU23-76-0
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2) Anbudsspecifikation "Trafik"
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: IU23-76-1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3) Anbudsspecifikation "Konstruktion broar, hamnanläggningar"
Intern identifierare: IU23-76-2
Huvudklassificering (cpv): 71322300 Konstruktion av broar
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4) Anbudsspecifikation "VA-utredningar"
Intern identifierare: IU23-76-3
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5) Anbudsspecifikation "Miljötekniska sedimentundersökningar""
Intern identifierare: IU23-76-4
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6) Anbudsspecifikation "Besiktning mark"
Intern identifierare: IU23-76-5
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster