17621-2020 - ResultatSverige-Hova: Pensionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: 19/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fullständig pensionsadministration med kundstöd av AKAP-KL, KAP-KL, PFA, PA-KL, OPF-KL samt eventuella förmåner enligt äldre bestämmelser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar fullständig pensionsadministration med kundstöd (pensionsadministration, förvaltning av pensionsmedel för direktbetalning, förmedlingstjänst för avgiftsbestämd ålderspension) av AKAP-KL, KAP-KL, PFA, PA-KL, OPF-KL samt eventuella förmåner enligt äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda. Utökad pensionssupport för samtliga medarbetare och för de förtroendevalda. Även försäkringslösningar omfattas av upphandlingen. Avsikten med denna upphandling är att de upphandlande enheterna ska teckna avtal med en leverantör för både pensionsadministration och försäkringslösningar och att det ska vara en gemensam leverantör för samtliga upphandlande enheter.