176217-2017 - ResultatSverige-Solna: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende underhåll av vägbeläggningar.
Referensnummer: TND/2016:1641
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad har för avsikt att upphandla ett ramavtalet för avhjälpande och planerat underhåll av vägbeläggningar inom Solna stad.
Med avhjälpande underhåll avses bl.a.:
— Lagning av ”potthål”,
— Eventuella andra oförutsedda skador i beläggningen som måste avhjälpas snabbt.
Med planerat underhåll avses bl.a.:
— Rivning/fräsning av befintlig beläggning,
— Ny asfaltering,
— Rivning och återställning av kantsten i samband med underhållsarbetena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113800 Vägbeläggningsmaterial, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233142 Vägreparationer, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233223 Nybeläggning av körbana, 45233228 Ytbeläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen