176223-2020 - ResultatSverige-Kristianstad: Apparatur och instrument för transfusion och infusion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionssystem till Region Skåne
Referensnummer: 2019-O002287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33194000 Apparatur och instrument för transfusion och infusion
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne avser att upphandla ett infusionssystem där, utifrån ställda behov och krav samt tillgänglig budget, man erhåller den för Regionen mest ekonomiskt fördelaktiga lösningen. En Anbudsgivare kommer att utses att ombesörja Region Skånes totala behov av en modell sprut- respektive en modell volym-pump med rack. Det nya Infusionssystemet behöver introduceras och börja driftsättas under år 2020, varför behov och krav ska vara tillgodosedda i samband med första leveranserna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194100 Utrustning för infusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen