176224-2023 - ÄndringSverige-Luleå: Vägutrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anordningar och trafikavstängningar
Referensnummer: KLF 2023/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34920000 Vägutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Kommun har behov av utrustning/anordningar avsedda för trafikavstängningar. Främst handlar det om planerat och akut handhavande av hyrd utrustning liksom tillhandahållande av vissa övriga kringtjänster, exempelvis TA-planer och tillståndsansökningar.