176246-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektriska kaffebryggare – Kaffe- och vattenautomater, kaffekapselmaskiner och frukt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kaffe- och vattenautomater, kaffekapselmaskiner och frukt
Beskrivning: Swedavia AB upphandlar ramavtal för - leasing av kaffe- och vattenautomater med tillhörande service och underhåll och förbrukningsprodukter, - leasing kaffekapselmaskiner med tillhörande service och underhåll och kaffekapslar samt - fruktkorgar. Swedavia söker leverantörer som kan leverera till alla tio flygplatser och kontoret i Norrköping. Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden som alla utvärderas och tilldelas var för sig. En leverantör kommer att kontrakteras per anbudsområde. "För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt."
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39711310 Elektriska kaffebryggare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kaffeautomater och vattenautomater
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92573:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15981000 Mineralvatten, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 42968100 Dryckesautomater, 03131000 Dryckesväxter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kaffekapselmaskiner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92573:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Frukt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92573:Lot:3