176312-2019 - ÄndringSverige-Kristianstad: Medicinska programvaruutvecklingstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teledermatoskopi
Referensnummer: 2018-O000857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne vill handla upp en IT-lösning för Teledermatoskopi, där Vårdcentraler kan fotografera hudutslag och -förändringar och skicka elektroniskt till en Dermatolog för ett första utlåtande. Lösningen skall också kunna skicka tillbaka feedback och instruktioner till vårdcentraler om hur det aktuella ärendet ska hanteras.