176316-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Konsulttjänster för företagsutveckling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådgivningstjänster inom Greppa Näringen i Västra Götalands län
Referensnummer: D.nr: 604-9725-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Greppa Näringen ska inspirera och motivera lantbrukare och rådgivare att använda kunskap så att gårdens miljöpåverkan minskar och lönsamheten förbättras. Syftet med rådgivningen inom Greppa Näringen är att den ska kompetensutveckla lantbrukaren och fokusera på gårdarnas långsiktiga miljöstrategi. Rådgivningen ska inte användas som en årlig service till lantbrukare (produktionsrådgivning). Greppa Näringen följer ett inarbetat systematiskt arbetssätt som beskrivs i aktuell version av "Krav och rekommendationer för Greppa Näringens verksamhet".