176330-2018 - ResultatSverige-Vetlanda: Diverse livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletteringshandel livsmedel i butik
Referensnummer: UH-2017-130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun har genomfört en upphandling av livsmedel och avtal har tecknats med grossister för leveranser till kommunens olika enheter. Det kommer att till viss del finnas behov av att kunna göra kompletteringsinköp.
Härmed erbjuds livsmedelsbutikerna i närområdet att lämna anbud som möjliggör för förskolor, fritidshem, skolornas kök, skolornas hemkunskapsavdelningar, gruppboenden, äldreboenden, badhus och kommunens caféverksamheter m fl att kompletteringshandla i butik.
Kompletteringen avser i första hand produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker, som t ex begränsade förrådsutrymmen etc. där det ej är lämpligt att avropa från grossist eller inköp i pedagogiskt syfte.
Kompletteringshandeln omfattar produkter som ska användas för produktion i köken.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vetlanda centralort
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekenässjön
Del nr: 2
Korsberga
Del nr: 3
Kvillsfors
Del nr: 4
Landsbro
Del nr: 5
Ramkvilla
Del nr: 6
Stenberga
Del nr: 7