176333-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och textilier, vård och omsorg, Kiruna kommun.
Referensnummer: 2017-035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra, tvätt, efterbehandling och distribution av arbetskläder för socialförvaltningens samtliga verksamheter inom vård och omsorg.
Upphandlingen omfattar även sänglinnen, handdukar, kuddar och täcken, inledningsvis till kommunens 2 största vård- och omsorgsboenden för äldre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 33199000 Sjukvårdskläder, 39512000 Sänglinne, 39512100 Lakan, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen