Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsupphandling Sunne och Torsby kommun 2.
Referensnummer: KST 2017/396
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Torsby och Sunne kommuner har beslutat att i ett antal gemensamma upphandlingar upphandla livsmedel. Denna anbudsinbjudan avser nedanstående produktgrupper.
1. Kolonial och djupfryst;
2. charkprodukter;
3. Färsk frukt, grönt och rotfrukter;
4. Oskalad och tvättad potatis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 93 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktområde 1: Kolonial/djupfryst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 03142300 Animaliska livsmedel, 03142500 Ägg, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Livsmedel Sunne och Torsby kommun.